Pierwszy Dzień Ziemi – 22 kwietnia 1970 r. – zakończył się sukcesem i dał impuls do dalszego działania i rozwoju ruchu ekologicznego dzięki wspólnej mobilizacji aktywistów (w dużej mierze młodych ludzi) i osób odpowiedzialnych za podejmowane decyzje m.in. polityków. To, czy stanie się on wyłącznie pojedynczym happeningiem, kartką w kalendarzu czy przysłowiowym pojedynczym kamykiem, który uruchomi lawinę przemian zależy wyłącznie od nas. Od naszych codziennych postaw i świadomości budowanej wśród młodego pokolenia. Do dzieła!

Z propozycją ustanowienia Dnia Ziemi wystąpił senator Partii Demokratycznej Gaylord Nelson, przejęty degradacją środowiska naturalnego, zwłaszcza masowymi wyciekami ropy u wybrzeża Kalifornii. W końcówce lat 60-tych XX wieku przez Stany Zjednoczone przetaczał się bunt młodych Amerykanów potępiających wojnę w Wietnamie i dążących do urządzenia świata lepszym i naturalnym “tu i teraz”. Kwestie ekologiczne nie były na pierwszym planie mainstreamu. Dzięki inicjatywie Nelsona polityka i decydenci musieli zainteresować się tematem, który trafił na podatny grunt świadomych, młodych ludzi.

Obchody pierwszego Dnia Ziemi w Nowym Jorku w 1970 roku, fot. www.earthday.org

22 kwietnia 1970 r. miliony uczniów i studentów wzięły udział w różnych formach protestu domagając się troski o środowisko i walki z wyciekami ropy, trującymi fabrykami i elektrowniami, toksycznymi odpadami i zanikiem dzikiego życia. W Waszyngtonie zgromadziło się w jednym miejscu ok 200 tys. osób, na ulicach całego kraju wyszło ok 20 mln. To aktywiści sprawili, że na poważnie zajęto się takimi tematami jak czystość wód i powietrza. W następnej dekadzie żądania ruchu ekologicznego przyniosły konkretne efekty, uchwalono pierwsze ustawy chroniące środowisko: Clean Water Act i Clean Air Act, powstała państwowa instytucja zajmująca się monitorowaniem zanieczyszczeń.

Dzień Ziemi początkowo obchodzony był niezależnie w poszczególnych krajach. Globalny stał się w 1990 r., gdy zmobilizował 200 milionów ludzi w 141 państwach. Dzięki temu możliwy stał się Szczyt Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro. W 2000 roku głównym tematem stały się zmiany klimatyczne. Organizatorzy Dnia Ziemi walczyli o uznanie wagi problemu i zaprzestanie jego negowania przez polityków, domagali się natychmiastowego ograniczenia emisji CO2 i przejścia gospodarek świata na odnawialne źródła energii.

Tegoroczne światowe obchody zaplanowane są na trzy dni – od 20 do 22 kwietnia. Dzień Ziemi 2021 rozpocznie się globalnym młodzieżowym szczytem klimatycznym z udziałem aktywistów. Kolejne wydarzenie będzie poświęcone roli, jaką odgrywają pedagodzy w walce ze zmianami klimatycznymi i znaczeniu edukacji klimatycznej. 22 kwietnia zaś, w piątą rocznicę paryskiego porozumienia klimatycznego, z udziałem światowych przywódców odbędzie się szczyt klimatyczny, którego gospodarzem jest prezydent Joe Bidena. Podpisze on rozporządzenie ustanawiające walkę z kryzysem klimatycznym, ograniczenie wydobycia paliw kopalnych oraz rozwój alternatywnych źródeł energii fundamentalnymi elementami polityki amerykańskiej.

Wszystkie wydarzenia można śledzić na bieżąco na stronie www.earthday.org – Earth Day Network międzynarodowej sieci promująca Święto.

https://magazyncieplasystemowego.pl/