Zbliżamy się do końca wyścigu wyborczego o stanowisko wójta Gminy Wejherowo. Do wyborów ostatecznie stanie czterech kandydatów: Sławomir Bruc, Przemysław Kiedrowski, Jerzy Klas, Krzysztof Seroczyński i to na jednego z nich mieszkańcy Gminy Wejherowo będą mogli oddać głos już 13 czerwca 2021 r. (niedziela).

Kampania wyborcza nie należała do typowych. Liczne obostrzenia spowodowały, że szerokie spotkania wyborcze zastąpiły bardziej kameralne spotkania, a rozmowy między kandydatami (a właściwie ich zwolennikami) przeniosły się do przestrzeni internetowej. Z tego względu nasze Stowarzyszenie drogą elektroniczną zwróciło się do wszystkich kandydatów z prośbą o uczestnictwo w ankietowej debacie o smogu i środowisku naturalnym. Chcemy poznać ich stanowisko i przemyślenia dotyczące ochrony powietrza i walki z zanieczyszczeniem środowiska w Gminie Wejherowo. Odpowiedzi umożliwią zatroskanym złym stanem powietrza wyborcom dowiedzieć się, co kandydaci mają im do zaoferowania (będą opublikowane na Facebooku i stronie www naszej organizacji), a także pozwolą na koniec kadencji rozliczyć wójta ze składanych obietnic wyborczych.

W Gminie Wejherowo smog powstaje ze spalania węgla i odpadów w piecach domów jednorodzinnych. Często w przestarzałych kotłach spalane są odpady, wilgotne drewno oraz opał niskiej jakości. Powstałe zanieczyszczenia obniżają odporność, powodują liczne choroby i nie pozwalają na oddychanie czystym powietrzem w domach i na podwórkach.

Program Ochrony Powietrza dla strefy pomorskiej podaje liczbę 1123 kotłów do wymiany w Gminie Wejherowo w latach 2021-2026 (ok 200 kotłów rocznie) co oznacza, że należy przystąpić do intensywnych, wielokierunkowych działań, aby wypełnić te założenia. Mieszkańcom doskwiera brak Środowiskowej Straży Gminnej, brak wyraźnego wsparcia lokalnego samorządu dla najuboższych, których nie stać na samodzielną wymianę kotła oraz wiele innych problemów tj. lawinowo rosnąca ilość zalegających śmieci w lasach, rzekach czy chodnikach naszych ulic – to tylko część problemów, z jakimi będzie musiał się zmierzyć nowo wybrany Wójt naszej Gminy.

Zarządzanie gminą to wielka odpowiedzialność za sprawiedliwe i rozsądne rozdzielanie środków finansowych. Rządzenie to podejmowanie czasem bardzo trudnych decyzji. To nie przywilej, lecz służba. Mamy głęboką nadzieję, że osoba która wygra wybory będzie dobrym gospodarzem, który po wygranych wyborach nie zamknie się w budynku urzędu, tylko zacznie mądrze rządzić dbając przede wszystkim o zdrowie i życie mieszkańców. Liczymy na liczne konsultacje społeczne i oferujemy swoją pomoc w sprawach dla nas najważniejszych.