W dniu dzisiejszym do Premiera Mateusza Morawieckiego został wystosowany apel lidera Polskiego Alarmu Smogowego – Andrzeja Guły, w którym zwraca się on o jak najszybsze wdrożenie programu wspierającego ocieplenie domów oraz przywrócenie korzystnego systemu rozliczeń dla fotowoltaiki.

Proponowane przez Polski Alarm Smogowy rozwiązania tj.

  • przygotowanie programu zwiększającego efektywność energetyczną w budynkach wielorodzinnych (poprzez dokapitalizowanie i usprawnienie działania Funduszu Termomodernizacji i Remontów),
  • wzmocnienie inwestycji na rzecz efektywności energetycznej w budynkach jednorodzinnych,
  • wypracowanie mechanizmów przywracających korzystne rozliczenia dla prosumentów

mają być odpowiedzią na rosnące ceny wszystkich nośników energii.

Poprawa efektywności energetycznej budynków realnie wpływa na zmniejszenie ilości energii potrzebnej do ogrzania, a więc tym samym przekłada się na wysokość rachunków i oszczędności.

Większe wsparcie do ocieplenia domów nie tylko obniży rachunki za ogrzewanie, ale również pomoże w walce ze smogiem i poprawi niezależność energetyczną Polski. Najtańsze, najbezpieczniejsze i najbardziej ekologiczne paliwo to takie, którego nie musimy spalać – mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Badania przeprowadzone przez Polski Alarm Smogowy pokazują, że ponad 30% budynków jednorodzinnych w Polsce nie posiada żadnego ocieplenia ścian zewnętrznych, a kolejne 40% ma niski bądź bardzo niski stan ocieplenia przegród (ścian i stropów). Te dane zestawione z droższym średnio aż o 60% węglem czy pelletem drzewnym (niż w tym samym okresie rok wcześniej) są realnym problemem mieszkańców polskich miast i wsi, gdyż domy te mogą zużywać nawet trzykrotnie więcej paliwa.

Na zlecenie Polskiego Alarmu Smogowego pracownicy CEM Instytutu Badań Rynku i Opinii Publicznej sprawdzili wzrost cen węgla, na przykładzie gatunku orzech klasa 1. Jeszcze rok temu za tonę takiego węgla trzeba było średnio zapłacić zaledwie 880 złotych. „Zaledwie” na tle dzisiejszych cen – bo tani orzech kosztuje 1260 złotych za tonę, średnia cena wynosi nieco ponad 1400 zł, a najwyższą odnotowaną przez CEM ceną było 1760 złotych. Średnio zapłacimy o 60 proc. więcej niż rok temu.

Cały raport można przeczytać TUTAJ.

Sytuacja odbija się na portfelach Polaków, a w dłuższej perspektywie może spowodować spowolnienie działań na rzecz czystego powietrza. Odpowiedzią na to jest zapewnienie niezależności energetycznej poprzez zwiększenie efektywności energetycznej polskich domów i polskiej gospodarki.