Koniec roku szkolnego zapisuje się u nas w szczególny sposób. Po czasochłonnych i zaawansowanych technologicznie przygotowaniach zmaterializował się projekt pod postacią mobilnych sztucznych płuc. Jesteśmy dumni z efektu, który udało się osiągnąć m.in. dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli wejherowskiej Samochodówki.  

Mobilne sztuczne płuca to idealny przykład na to, jak pozytywne skutki może przynieść wzajemne działanie na rzecz wspólnego dobra, jakim jest czyste powietrze. Świetna idea (w tym przypadku zaprezentowana przez prezesa naszego Stowarzyszenia – Tomasza Nowaka) nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie poparcie i czynny udział społeczności wejherowskiej Samochodówki – od dyrekcji (zwłaszcza wicedyrektora Cezarego Lewandowskiego) po uczniów.

Jednak nie sposób zakwestionować faktu, że każdy projekt potrzebuje osoby, która będzie w niego zaangażowana w 200%, da innym impuls do działania, a jej autorytet, wiedza i otwartość sprawi, że efekt końcowy przejdzie najśmielsze oczekiwania. Każdy projekt potrzebuje “dobrego ducha”. U nas był nim nauczyciel przedmiotów zawodowych mgr inż. Waldemar Marcinkiewicz.

Za kreatywność, poświęcony czas, pozytywną energię – dziękujemy Jemu i Jego podopiecznym. To dzięki Waszej pracy już jesienią będzie można śledzić na bieżąco wskazania pomiarowe z różnych miejscowości powiatu wejherowskiego (i nie tylko), mieszkańcy dostaną kolejne narzędzie do monitorowania jakości powietrza, a władze impuls do szybszego działania na rzecz jego poprawy. To Wy jesteście tymi, którzy przyczynią się do zmiany na lepsze.

Technologicznie projekt mobilnych płuc rozwijał się na każdym etapie. Początkowy zamysł siatki z wyświetlaczem zastąpiła profesjonalna stalowa konstrukcja osadzona na platformie – przyczepie samochodowej. Wyposażona została w profesjonalny czujnik zanieczyszczenia powietrza (wskazujący rzeczywisty pomiar poziomu pyłów PM 1, PM 2.5 i PM 10) oraz w wentylator, który wdmuchuje powietrze na białą tkaninę w kształcie płuc i w ten sposób powoduje naniesienie zanieczyszczenia na materiał ukazując, co faktycznie znajduje się w powietrzu, którym oddychamy. Wskazania czujnika zanieczyszczenia można obserwować na wyświetlaczu w miejscu ustawienia makiety oraz w internecie. Zainstalowano również sygnalizator dźwiękowy i świetlny, który w przypadku przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczenia nadaje komunikat ostrzegawczy. Druga strona mobilnych płuc została wykorzystana jako nośnik najważniejszych informacji na temat smogu, podnoszący tym samym ich walor edukacyjny.

Projekt będzie realizowany głównie na terenie powiatu wejherowskiego, gdyż wbrew stereotypom regiony nadmorskie naszego kraju również zmagają się z problemem smogu. Będzie miał na celu podwyższenie świadomości problemu, jakim jest zanieczyszczenie powietrza spowodowane niską emisją i jego negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Pośrednio przyczyni się do wzmocnienia przekazu nt. uchwał antysmogowych woj. pomorskiego, które określają konkretne daty likwidacji kopciuchów oraz pokaże możliwości uzyskania dofinansowania na termomodernizację i wymianę pieca.

Projekt pn. Zobacz, czym oddychasz! realizowany jest w ramach programu “Nasze Powietrze”, finansowanego ze środków Clean Air Fund, przy współpracy Polskiego Alarmu Smogowego i Krakowskiego Alarmu Smogowego.