Dzisiaj obchodzimy Dzień Czystego Powietrza w Polsce. Przy tej okazji kolejny raz chcemy zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza i  jego negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Znajdujemy się jako społeczeństwo w trudnym momencie szybko postępującej rewolucji energetycznej i zmiany rozumienia słowa „energia”. Mimo to powinniśmy pamiętać, jak ważną dla naszego istnienia jest kwestia jakości powietrza, jakim oddychamy.

Wspólnie wykonaliśmy już pierwszy krok na drodze do czystego powietrza. W ubiegłym roku odnotowano nieznaczne spadki poziomów niektórych zanieczyszczeń, jednak sytuacja wciąż jest bardzo trudna. Polska należy do niechlubnej czołówki krajów Unii Europejskiej jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza. Dlatego nie powinniśmy ustawać w wysiłkach na rzecz oszczędzania energii i modernizacji źródeł ciepła.

Akcja “Zobacz, czym oddychasz!” ponownie w powiecie wejherowskim

W tym celu Wejherowski Alarm Smogowy po raz kolej przystępuje do akcji informacyjnej „Zobacz, czym oddychasz!” polegającej na prezentowaniu w przestrzeni publicznej mobilnej makiety płuc. Tkanina filtrująca na płucach ulega stopniowemu zanieczyszczeniu, co ukazuje, z jaką ilością zanieczyszczeń w powietrzu mamy do czynienia. Całość uzupełnia czujnik zanieczyszczeń powietrza z wyświetlaczem oraz informacje o przyczynach i sposobach ograniczania emisji. Płuca wyposażone zostały w profesjonalny miernik jakości powietrza, który wskazuje rzeczywisty pomiar poziomu pyłów PM 1, PM 2.5 i PM 10. W przypadku przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza uruchomiony zostanie sygnalizator świetlny i dźwiękowy.

Mobilne płuca powstały dzięki wspólnej inicjatywie Wejherowskiego Alarmu Smogowego i Powiatowego Zespołu Szkół nr 4 w Wejherowie

Druga strona mobilnych płuc została wykorzystana jako nośnik najważniejszych informacji na temat smogu oraz jego szkodliwego wpływu na zdrowie człowieka. Mieszkańcy miejscowości, do których dotrze makieta będą mogli również dowiedzieć się o terminie wymiany „kopciuchów” wynikającym z obowiązujących na terenie woj. pomorskiego uchwał antysmogowych oraz możliwościach uzyskania dofinansowania na termomodernizację i wymianę źródła ciepła z Programu Czyste Powietrze.

W tym sezonie grzewczym nasza makieta odwiedzi między innymi Wejherowo, Redę, Rumię, Kąpino, Luzino, Gościcino i Bolszewo. W ubiegłym sezonie (od listopada 2021 r. do marca 2022 r.) przeprowadziliśmy pomiary w 8 punktach zlokalizowanych w 6 miejscowościach powiatu wejherowskiego. We wszystkich punktach odnotowano znaczne przekroczenia norm jakości powietrza. Poprawa następowała głównie w okresie wietrznej pogody. Czy sytuacja powtórzy się w tym sezonie, który należy do wyjątkowo ciepłych? Przekonamy się wkrótce.
Zachęcamy do śledzenia wieści z trasy mobilnych płuc oraz wskazań czujnika.

Gdzie można zobaczyć wskazania czujnika zamontowanego na mobilnych płucach?

Aktualnie mobilne płuca znajdują się w Wejherowie przy Powiatowym Zespole Szkół nr 4 i pozostaną tam do początku grudnia br. Odczyty można śledzić:

  • bezpośrednio na naszej stronie www,
  • na stronie lub w aplikacji LookO2,
  • w aplikacji KanarekApp❗️ Czujnik zainstalowany na mobilnych płucach wyświetlany jest jako WAS_PŁUCA i umiejscowiony na mapie zawsze w okolicy Jana III Sobieskiego w Wejherowie ❗️

Jak interpretować wskazania czujnika zamontowanego na mobilnych płucach?

Wskazania czujnika są określane w oparciu o Indeks Jakości Powietrza i w zależności od wartości przypisywane są im różne kolory. Ich interpretację wraz z zakresami stężeń przedstawia poniższa tabela. Warto pamiętać, że czujnik zamontowany na mobilnych płucach podaje bieżące wskazania pyłów: PM1, PM2,5 i PM10.

www.atmoterm.pl

Znam indeks jakości powietrza – i co dalej?

W zależności od tego, jaki został wyznaczony indeks jakości powietrza, a potocznie mówiąc, jaki kolor przyjmują dane wyświetlane w aplikacjach monitorujących jakość powietrza (przedział barw widoczny jest w tabeli powyżej) zaleca się dostosowanie do niego aktywności na zewnątrz. Istotne jest to w przypadku małych dzieci, osób starszych czy obciążonych chorobami przewlekłymi. Chodzi głównie o jak największe zmniejszenie oddziaływania zanieczyszczonego powietrza na organizm. W sytuacjach, gdy zmuszeni jesteśmy do pobytu na zewnątrz, a indeks przybiera kolor czerwony, rozważyć powinno się używanie specjalnych masek p/smogowych.

Szczegółowe informacje nt. powiązania indeksu jakości powietrza ze zdrowiem znajdują się w tabeli przygotowanej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

https://powietrze.gios.gov.pl