Międzynarodowy Dzień Lasu, Sprzątanie Świata, lokalne inicjatywy społeczne, działania każdego z nas – nie sposób zliczyć akcji, których celem jest próba usunięcia śladów po destrukcyjnej obecności człowieka. Szczytna idea rozbija się jak ta szklana butelka w zderzeniu z brutalną rzeczywistością, ponieważ dookoła nadal jest brudno. Lasy, plaże, parki, okolice jezior – nic nie jest już pod szczególną ochroną.

Zaśmiecanie środowiska to powszechny proceder. Problemu nie rozwiązało nawet wprowadzenie nowej ustawy śmieciowej. Polacy śmiecą na potęgę, a do środowiska trafia cała masa niebezpiecznych odpadów. Niemal wszędzie – od przydrożnych rowów, przez parki, lasy, po okolice stawów i jezior – leżą butelki i puszki po napojach. Ich wpływ na środowisko może być większy, niż się wydaje – zauważa Krzysztof Kolenda z Instytutu Biologii Środowiskowej Uniwersytetu Wrocławskiego, który bada wpływ śmieci na faunę.

Odpady w lesie … i nie tylko

Dzikie wysypiska, jak i pojedyncze śmieci wyrzucane przez turystów, są powodem:

  • obniżenia wartości rekreacyjnych lasów
  • zwiększenia ryzyka pożarowego
  • przenikania toksyn bezpośrednio do ściółki i wód gruntowych
  • rozwoju chorobotwórczych grzybów i bakterii
  • stopniowego zubożenia gleby o mikroelementy (reakcja wody z odpadami)
  • śmierci zwierząt traktujących odpady jako pokarm lub zakleszczających się w wyrzuconych pojemnikach, butelkach czy kartonach

Jeśli chodzi o likwidację dzikich wysypisk – już teraz można powiedzieć, że w tym względzie ustawa śmieciowa nie osiągnęła zamierzonego celu. Statystyki prowadzone przez Lasy Państwowe są alarmujące. W leśnych ostępach co roku lądują tony odpadów. Tylko w ciągu jednego roku z leśnych ostępów wywieziono ok. 108 tys. m3 odpadów. Ponadto, jak wynika z danych LP, ponad 80 proc. odpadów znajdowanych w lasach to śmieci użytkowe, począwszy od opakowań, a skończywszy na urządzeniach AGD i meblach czy częściach samochodów. (źródło: lasy.gov.pl)

Wywożenie śmieci do lasów jest tym bardziej karygodne, gdyż w każdej gminie funkcjonują Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Są to miejsca, do których każdy mieszkaniec może bezpłatnie przekazać określone rodzaje odpadów, takie jak materiały poremontowe, budowlane, elektroodpady, opony, meble, dywany czy zużytą odzież.

Jak w takim razie można wytłumaczyć sytuację, gdy zielony krajobraz pokryty jest stertami starych opon, zwałami gruzu czy zużytych części samochodowych – jeszcze ignorancją czy już szkodliwym społecznie działaniem nastawionym na pozorną oszczędność. A może to po prostu głupota i bezmyślność?

Podejmowane inicjatywy

W naszej opinii w XXI wieku nie ma już miejsca na wymówki i powoływanie się na niewiedzę. Sprzeciw wobec takiego traktowania naszego dobra wspólnego, jakim jest otaczająca nas natura, powinniśmy wyrazić wszyscy zdecydowanie i głośno. I działać … tak, jak umiemy najlepiej, każdy wokół siebie.

Jako Stowarzyszenie podejmujemy inicjatywy formalne i prywatne.

W sprawie nielegalnych wysypisk śmieci interweniujemy u samorządowców, którzy odpowiedzialni są za utrzymanie porządku na terenach do nich należących. Ostatnio wysłaliśmy wniosek m.in. do Wójta Gminy Krokowa. Dzikie wysypisko, jakim stały się malownicze rejony Jeziora Żarnowieckiego, to obraz nie tyle przykry dla oczu, co skrajnie niebezpieczny. Zarówno dla innych użytkowników (potłuczone butelki), jak i całego ekosystemu (chemiczne i mikrobiologiczne zanieczyszczenia wód powierzchniowych).

Dodatkowo prowadzimy swoją prywatną batalię o czyste środowisko, gdyż wierzymy, że suma małych działań może dać wielkie efekty. Każde wyjście do lasu, na łąkę czy nad wodę – to dla nas okazja do sprzątnięcia kawałka świata. Wyznajemy zasadę, że nie tylko zabieramy to, co przynosimy, ale również nie przymykamy oka na śmieci leżące dookoła nas.

  • Zawsze mamy przy sobie tzw. niezbędnik – worek na śmieci i rękawiczki i niestety nigdy nie wracamy do domu z pustymi rękoma 🙁
  • Ograniczamy produkcję odpadów – pudełka zamiast jednorazowych opakowań, bidony i termosy zamiast plastikowych kubków, mały podróżny zestaw sztućców – to zawsze jest trendy 🙂
  • Wciągamy w akcję rodzinę, sąsiadów, znajomych i chwalimy się wykonaną pracą – naśladownictwo procentuje i zwiększa zasięg, a pozytywne wzorce dla dzieci to najlepsza droga wychowawcza 🙂

Parytet dobrych wiadomości zależy również od nas i od tego, co publikujemy w mediach społecznościowych. Wykonałeś fajną pracę – zrób fotkę i ją pokaż. Czekamy na zdjęcia najciekawszych znalezisk 😉

Dzięki rozpowszechnianiu takich postaw zostawiamy po sobie pozytywny ślad. Was zachęcamy do tego samego. Nie bądźmy obojętni! A Międzynarodowy Dzień Lasów świętujemy codziennie – za spokój, zieloną energię i pozytywne fluidy, które nam daje odpłacajmy się szacunkiem i pamiętajmy, że jesteśmy nierozerwalnie związani z naturą – jej dobrostan to gwarant naszej przyszłości.

Więcej o wydarzeniu w linku https://tiny.pl/rnccn