Ciepły i energooszczędny dom to dom z dobrą efektywnością energetyczną, bez strat ciepła w budynku. Taki dom jest krokiem w kierunku wymiernych oszczędności z tytułu zmniejszenia kosztów ogrzewania, ale również czystego powietrza.
A czy Ty wiesz jakie straty ciepła ma Twój dom? Jeśli nie, możesz to sprawdzić! Od teraz dostępna jest pierwsza termowizyjna mapa 3D strat ciepła dla mieszkańców Gdyni, Wejherowa, Rumi i Redy.
Mapa powstała dzięki porozumieniu podpisanemu przez Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (OPEC) z samorządami Gdyni, Wejherowa, Rumi i Redy. W marcu 2021 roku (w ujemnej temperaturze) wykonano nocne naloty celem pozyskania zdjęć termowizyjnych. Na ich podstawie opracowano ortofotomapy termalne, dzięki którym zlokalizowano straty na sieciach ciepłowniczych i uprzedzono większe awarie.

Partnerzy Projektu wraz z OPEC udostępnili mapy termowizyjne mieszkańcom. Jak podkreślają ich intencją jest troska o środowisko i przyczynienie się do zmniejszenia emisji CO2. Dzięki specjalnej aplikacji WWW (link) można obejrzeć pojedyncze budynki, przeanalizować straty lub wykonać pomiary odległości i powierzchni. Aplikacja umożliwia udostępnianie aktywnego linku do danego widoku. Po wejściu na stronę w prawym dolnym rogu widnieje odnośnik do krótkiego filmiku instruktażowego, który wyjaśnia jak czytać i interpretować mapy.

https://termalne.obliview.com/mapa/

Jak podkreśla pomysłodawca powstania mapy – Konrad Klepacki – mapa to mały, ale chyba fajny kawałek działań, by zmniejszyć ślad węglowy i choć trochę spowolnić nasze zsuwanie się ku katastrofie klimatycznej. (…) teraz na poziomie tak firm ciepłowniczych, jak i samorządów miast pracujemy, by uruchomić program termoizolacji budynków, zaczynając od tych, które najbardziej tego potrzebują.

My już sprawdziliśmy swoje budynki i okolice 🙂 Korzystajcie i udostępniajcie, bo to kolejny krok w kierunku czystego powietrza.