Chodźcie na zakupy! Hasło to brzmi co najmniej kontrowersyjnie w czasie, gdy zewsząd słychać głosy o nadmiernej konsumpcji, nawoływaniu do racjonalnego gospodarowania zasobami i poszanowaniu środowiska naturalnego.
A gdyby tak udało się połączyć przyjemność płynącą z zakupów z ekologicznym podejściem do życia i dodatkowo udzielić wsparcia organizacjom charytatywnym. Brzmi świetnie … i w wejherowskim wydaniu nawet realnie 🙂

Na co Ci tyle klamotów? – każdy z nas przynajmniej raz usłyszał lub zadał sobie to pytanie przy okazji porządków. Znacie to uczucie, gdy po segregacji góra przedmiotów do oddania rośnie, a wy kolejny raz sięgacie po coś odłożonego i stwierdzacie “jest jeszcze w dobrym stanie, żal wyrzucić, w sumie to się może komuś przydać”? Z takiego samego założenia wychodzą ludzie, którzy za cel postawili sobie nadać takim przedmiotom tzw. drugie życie czy to w ramach społecznych akcji oddolnych (m.in.  idea Repair café), czy w postaci inicjatywy samorządowej wdrażając model gospodarki o obiegu zamkniętym (szerzej o obu zagadnieniach pisaliśmy TUTAJ).

W wejherowskiej przestrzeni pojawiło się miejsce, o którym sami organizatorzy piszą, że “przedmioty, które są w pełni sprawne lub wymagają drobnych napraw czy renowacji mogą dostać drugie życie. To, co dla jednych staje się odpadem dla innych może być cennym przedmiotem jak np. meble, krzesła,naczynia, zabawki, meble ogrodowe itp.”.

EKOFABRYKA, bo o niej mowa, kształtuje świadomość konsumentów w kierunku zrównoważonego rozwoju. Dzięki udostępnieniu odpowiednio zaaranżowanej przestrzeni zorganizowano Galerię Wejherowskie Klamoty “Wejrowsczé klamòtë“. Trafiają tam przedmioty pozyskane z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Te, które tego wymagają są naprawiane i razem z pozostałymi wyceniane i wystawione na sprzedaż. Zakupów gotowych rzeczy można dokonywać w trakcie organizowanych przez EKOFABRYKĘ wydarzeń. Cały dochód ze sprzedaży przedmiotów do ponownego użycia zasili konta Organizacji Pożytku Publicznego, fundacji lub stowarzyszeń. Ważne – to kupujący wskazuje, która organizacja dostanie wpłacone przez niego środki.

http://zukwejherowo.pl/

W najbliższą sobotę – 17 września 2022 r. – odbędzie się kolejna edycja Galerii Wejherowskie Klamoty”Wejrowsczé klamòtë.
W godzinach od 9:00 do 13:00 w budynku EKOFABRYKI przy ul. Fabrycznej 10 w Wejherowie będzie można dokonać zakupu wybranych przez siebie rzeczy.
Pod warunkiem, że inni nie zrobią tego szybciej 😉
Warunki zakupu określa Regulamin Galerii (do pobrania TUTAJ), ale jak informują na stronie www organizatorzy istnieją dwie możliwości by skorzystać z usług galerii.

  1. Przed otwarciem galerii należy dokonać dowolnej darowizny na jedną z podanych przez nas fundacji czy też stowarzyszeń (lista jest załączona do Regulaminu). W dniu otwarcia Galerii należy Pracownikowi EKOFABRYKI przedstawić dowód wpłaty. Po weryfikacji dokumentów można rozpocząć zakupy.
  2. Przyjść do Galerii, dokonaj wyboru fundacji lub stowarzyszenia na miejscu i wówczas wykonać płatność online przy przygotowanym stanowisku komputerowym.

Z oferty Galerii mogą korzystać przede wszystkim osoby pełnoletnie, w tym mieszkańcy Wejherowa, jak i okolicznych miejscowości, a ta jest naprawdę spora. W przygotowanym na II edycję Galerii katalogu na 150 stronach znajdziemy meble, sprzęt do ćwiczeń, zabawki i wyposażenie pokoju dziecięcego, elementy zastawy stołowej, płyty CD, gry na konsolę czy gramofony. Katalog można pobrać TUTAJ. Warto zapoznać się z nim przed wydarzeniem 🙂

Organizatorzy na miejscu przygotowali wózki ułatwiające przewóz rzeczy do samochodu. Możliwy jest również transport zakupionych przedmiotów wg stawek określonych w cenniku.

Mamy nadzieję, że wydarzenie spotka się z pozytywnym przyjęciem lokalnej społeczności, będzie stanowiło inspirację do naśladowania, a dzięki mobilizacji wszystkich zaangażowanych w zrównoważony rozwój wpłynie m.in. na poprawę jakości powietrza. Zakupione meble z pewnością lepiej prezentują się w naszych domach, a książki na półkach niż we wnętrzu tzw. kopciuchów.